Two other thoughts

Standard

One………..

I plan on keeping Tuesdays as my official weigh-in day.  Official where I report it to all of you here on the interwebs.  My stalkers.

Two…………..

Instead of buying the expensive 100-calorie packs of almonds I decided to buy a large bag of 32 ounces for $9.99 and baggie all of them up myself.  With the nutrition label set for 30g (or 1/4 cup) at 170 calories, I did about two thousand snack baggies of 15g each, or 85 calories.  Took probably 30-45 minutes.  Don’t know how much money I actually saved, You have to figure time, as well as cost of baggies.  Probably not much.  One thing I know for sure…..it takes some emotional strength to measure out two thousand baggies of almonds at 15g each.  Or insanity.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s